Wiadomość została wysłana pomyślnie
Trwa wysyłanie wiadomości

BREXIT 

Od 24 czerwca 2016 roku jest już jasne, że BREXIT stanie się faktem. Wyjście Zjednoczonego Królestwa ze struktur Unii Europejskiej sprawia, że wiele osób mieszkających na Wyspach i tych, które zamierzają się tam osiedlić lub rozpocząć biznes, zadaje sobie pytanie co się stanie po fizycznym wyjściu kraju z Unii.

BREXIT jest efektem gry na emocjach brytyjskich klas politycznych i nie do końca ma uzasadnienie ekonomiczne, dlatego my jako biuro rachunkowe przedstawimy Państwu jak wygląda sytuacja w chłodnej merytorycznej ocenie.

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęstsze pytania:

  1. Kiedy fizycznie nastąpi wyjście UK z Unii Europejskiej?

W zasadzie, chcąc być uczciwym, należy odpowiedzieć, że tego w Europie nie wie nikt. Mówi się, że proces negocjacyjny będzie trwał minimum 2 lata a maksymalnie 10 lat. Przewodniczący Rady Europejskiej ocenia, że proces wychodzenia UK z Unii będzie trwał ok. 7 lat. Jedno jest pewne, UK nie wyjdzie z Unii wcześniej niż za 2 lata. Pewne jest również to, że do czasu fizycznego wyjścia Wielka Brytania jest i będzie pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej i nic się nie zmienia w kwestiach pracowniczych i biznesowych.

  1. Co się stanie z pracownikami, którzy mieszkają i pracują w UK?

Z wypowiedzi najbardziej eurosceptycznego polityka w Wielkiej Brytanii, przewodniczącego Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa ( UKIP ) Nigela Farage’a wynika, że wszystkie osoby, które już pracują w UK mogą spać spokojnie, ponieważ zachowają prawo do pracy i pobytu na terenie Zjednoczonego Królestwa. Należy zakładać, że skoro nawet największy zwolennik BREXIT’u chce zachować obecny stan to zrobi tak również partia rządząca, która w dużej mierze popierała pozostanie Wielkiej Brytanii w UE. Jedyne co się może zmienić to sytuacja osób, które będą chciały podjąć zatrudnienie w UK po tym gdy kraj opuści już Unię czyli najwcześniej za kilka lat. Prawdopodobnie osoby te będą musiały starać się o pozwolenie o pracę tak jak miało to miejsce gdy Polska nie była członkiem Unii Europejskiej.

  1. Co się stanie z firmami w UK prowadzonymi przez Polaków?

W tej kwestii jest niemal pewne, że nie zmieni się nic, ponieważ Polacy mogą swobodnie otwierać firmy w dowolnym kraju. Firmę można prowadzić w prawie każdym kraju ( poza np. Koreą Północną, itp. ) nienależącym do Unii Europejskiej. Polacy mogą np. otworzyć firmę na Ukrainie czy w Rosji, a Ukraińcy i Rosjanie otwierają i bez problemów prowadzą firmy w Polsce, pomimo tego, że ani Ukraina ani Rosja nie są członkami Unii Europejskiej ani nawet Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W związku z tym jest niemal pewne, że Wielka Brytania jako kraj słynący z przychylnego podejścia do biznesu ( 6 miejsce w rankingu Doing Business 2016 na świecie i 2 miejsce w Europie http://www.doingbusiness.org/rankings ) nie będzie robiła przedsiębiorcom problemów w prowadzeniu i zakładaniu nowych firm. Paradoksalnie BREXIT może okazać się korzystny dla przedsiębiorców, ponieważ UK chce się stać krajem konkurencyjnym i bardziej przyjaznym w stosunku do przedsiębiorców, dlatego planuje do 2020 roku obniżyć podatki dla firm z 20% na 17%.

Wychodzi więc na to, że przedsiębiorcy przed wyjściem i po wyjściu będą mogli spać spokojnie.

Dlaczego nie należy bać się BREXITU?

 Ponieważ proces wyjścia będzie trwał kilka lat

 Ponieważ do czasu wyjścia UK zostaje pełnoprawnym członkiem UE

 Ponieważ obecni pracownicy nie powinni mieć kłopotów

 Ponieważ przedsiębiorcy nadal będą mogli prowadzić firmy

 Ponieważ będzie możliwość otwierania firm po wyjściu

 Ponieważ podatki mają być obniżone poniżej 15%

Najważniejsze jest jednak to, że dopóki UK fizycznie nie wyjdzie z UE nic się nie zmienia a wyjście nie nastąpi szybciej niż za kilka lat. Przedsiębiorcy nie powinni się obawiać wcale. UK słynie z otwartości na biznes i BREXIT tego nie zmieni.